Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Rośnie baza dla kultury

ROŚNIE BAZA DLA KULTURY
PRZEBUDOWA W RYTWIANACH Z UNIJNYM DOFINANSOWANIEM

  Trwa przebudowa budynku po byłych Zakładach Naprawczych w Rytwianach na potrzeby Gminnego Ośrodka Kultury. Z pierwotnego budynku pozostaną tutaj tylko ściany nośne, bo cała reszta w niewielkim stopniu przypominać będzie o tym, że przed kilkunastoma laty działały zakłady mechaniczne.

ZOSTANĄ TYLKO ŚCIANY

Już w połowie przyszłego roku gmina Rytwiany będzie się mogła pochwalić posiadaniem Gminnego Ośrodka Kultury, biblioteki multimedialnej i punktu informacji turystycznej w jednym budynku. Do tej pory nie było tutaj instytucji zajmującej się sprawami upowszechniania kultury i organizacji imprez masowych.

W całym budynku wymieniono okna i drzwi. Trwają prace przy dociepleniach.

Gmina zgłosiła swój projekt i otrzymała dofinansowanie z unijnych pieniędzy, którymi dzieli Urząd Marszałkowski. Kwota nie jest mała, bo projekt opiewający na niemal trzy miliony otrzymał 1,7 miliona dotacji. Ekipy budowlane weszły na teren budowy kilka miesięcy temu i od razu wzięły się ostro do roboty. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Oprócz nowych okien i drzwi, wykonano niemal w całości zupełnie nowe instalacje. Trwają obecnie prace przy przebudowie dachów. - Przypuszczam, że jeszcze w tym roku będą nowe elewacje - mówi Grzegorz Forkasiewicz, wójt Rytwian.

ZAMIAST MASZYN, KULTURA

Ze starych elementów pozostały jedynie ściany nośne, ponieważ budynek będzie przystosowany do zupełnie innych celów. Czas nagli, bo w okresie zimowym ekipy przeniosą się do wnętrza budynku. Finałem całej inwestycji będzie zakup wyposażenia. Cała placówka będzie przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych
W jednym budynku zmieści się nie tylko dom kultury, ale również gminna Biblioteka Publiczna oraz punkt informacji turystycznej. Od przyszłego roku nie będzie przeszkód dla realizowania imprez kulturalnych w przypadku złej pogody. Temu służyć ma sala widowiskowa ze sceną o powierzchni około 160 metrów kwadratowych.

KILKA INSTYTUCJI W JEDNYM MIEJSCU

W nowym budynku funkcjonować będzie kawiarenka internetową a w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach będzie można przeprowadzić różnego rodzaju szkolenia i wykłady.
Dla tych, którzy wolą zajęcia sportowo - rekreacyjne przygotowana będzie sala do tenisa stołowego, bilardu oraz do ćwiczeń fizycznych. Jak przekonują urzędnicy w momencie oddania do użytku centrum kultury w Rytwianach będzie jednym z najnowocześniejszych w powiecie staszowskim.
- Podstawowym celem jest skupienie wszystkich instytucji w jednym miejscu. Dopiero wtedy będzie można zobaczyć jak wiele dobrego w tej dziedzinie się u nas dzieje - przekonuje Grzegorz Forkasiewicz, wójt Rytwian.

Źródło: Echo Dnia z dn. 8 października 2009r. Marcin Jarosz

 


 

 

Więcej artykułów…