Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Sichów może stać się ważnym centrum kulturalnym

SICHÓW MOŻE STAĆ SIĘ WAŻNYM CENTRUM KULTURALNYM

SPADKOBIERCA MAJĄTKU RADZIWIŁŁÓW CHCE NA POCZĄTEK STWORZYĆ DOM I BIBLIOTEKĘ

Stworzenie ośrodka wspierającego rozwój kulturalny i gospodarczy regionu - to główny cel projektu pod nazwą Dom i Biblioteka Sichowska imienia Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów. Spadkobierca majątku Stefan Dunin - Wąsowicz ma ambitne plany. Udało mu się zdobyć na projekt dofinansowanie unijne.

POKÓJ Z DUCHEM NAPOLEONA

W ramach tego przedsięwzięcia do połowy 2010 roku powstanie tutaj biblioteka z czytelnią internetową, natomiast jeszcze przed końcem października w dawnych budynkach gospodarczych zostanie otwarty pensjonat. Będzie wyposażony między innymi w dwanaście dwuosobowych pokoi, salon, salę jadalną, zaplecze kuchenne i salę spotkań. Ponadto znajdzie się tutaj również duża sala konferencyjna w części adaptowanej na oranżerię. -Chcielibyśmy, aby to miejsce stało się małym centrum kulturalno-społeczno-gospodarczym regionu - mówi Stefan Dunin-Wąsowicz.

Pokoje zostaną urządzone między innymi na styl miejsc, w których dzisiejsi gospodarze mieszkali. Goście będą mieli okazję pomieszkać w tradycyjnym pokoju Polskim, Prowansalskim, Amerykańskim, Meksykańskim, ale też Historycznym, Zamkowym i Napoleońskim. Każdy z nich będzie miał specyficzny wystrój, klimat i podręczną biblioteczkę dostosowaną zarówno pod względem tematycznym, jak i językowym. Do tego kuchnia, która oprócz typowych dań polskich zaserwuje znakomite, oryginalne potrawy rodem z Prowansji. Podstawą mają być między innymi karczochy, które są uprawiane na jedynej plantacji w województwie świętokrzyskim.

 DOM, CISZA, INSPIRACJA

Na piętrze usytuowano pokój dzienny z przeznaczeniem na pobyt dzieci. - Chcemy stworzyć nie hotel, a dom. Dlatego zaprojektowano jak najwięcej miejsca do tego, aby można było się poznać lub porozmawiać o przeróżnych sprawach - wyjaśnia Stefan Dunin-Wąsowicz.

Biblioteka oraz sale czytelni powstają obecnie w budynku starego pałacu i znajdować się będą w najstarszej jego części. W zamyśle autorów ma być to biblioteka, która dostarczy inspiracji do dalszej pracy twórczej. Podzielona zostanie na cztery podstawowe działy: Historia, Filozofia, Literatura i Pedagogika. - Książek na razie nie ma, ale się znajdą. Zbiory rodzinne są małe, ale posiadamy własne i mam nadzieję, że ludzie dobrej woli pomogą nam zapełnić półki. Projekt jest otwarty dla wszystkich - mówi nasz rozmówca.

Inspirację znajdą tutaj z pewnością nauczyciele, wykładowcy akademiccy oraz artyści i ludzie środowisk twórczych. Ale nie tylko. O ile ograniczoną ilość zbiorów pomieszczą regały, o tyle niezgłębiony zasób wiedzy dostarczy czytelnia internetową, która docelowo ma zapewnić dostęp do szerokich źródeł polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych.

Pensjonat ma przypominać dom. Zarówno pod względem wystroju, jak i panującej atmosfery. Na zdjęciu pokój przeznaczony dla najmłodszych gości.

- Dawny obraz majątku można jeszcze obejrzeć na licznych fotografiach -mówi Stefan Dunin-Wąsowicz.

Jedna z nielicznych pozycji z dawnej bibliotece Krzysztofa Radziwiłła. Została wydana w 1916 roku.

Źródło: Echo Powiśla nr 40(375) - dodatek do Echa Dnia z dn. 2 października 2009r. Marcin Jarosz

 

Więcej artykułów…