Powstanie Domu i Biblioteki Sichowskiej
Odsłon: 3081. Data dodania: 2009-10-02
Powstanie Domu i Biblioteki Sichowskiej ma dać początek kulturalnemu odrodzeniu się miejscowości
Czy Sichów będzie tętnił kulturalnym życiem jak za czasów, kiedy w tutejszej posiadłości mieszkali potężni książęta?
Pierwsze budynki w posiadłości, której ostatnimi właścicielami byli Radziwiłowie pochodzą z końca XVIII wieku. Powstały tuż przed wybuchem Powstania Kościuszkowskiego z 1794 roku. Posiadłość przeszła wówczas w zarząd rodziny Potockich i była ich własnością do końca XIX wieku.
Wtedy to Róża Potocka poślubiła Macieja Radziwiłła z Zegrza. Młoda para postanowiła, że osiądzie w Sichowie. Budynki rozbudowano…
OD ŚWIETNOŚCI DO RUINY
Radziwiłłowie przebywali tutaj aż do wybuchu II wojny światowej. – Moja mama opowiadała mi, jak wjechali tutaj w 1940 roku Niemcy i zabrali Krzysztofa i Zofię Radziwiłów do obozu koncentracyjnego. Mama razem z rodzeństwem została wygnana.
Po wojnie mijały lata, budynek miał kolejnych zarządców, aż wreszcie popadł w ruinę – mówi Stefan Dunin – Wąsowicz, spadkobierca majątku.
Tak wyglądają budynki, w których mieścić się będzie pensjonat w Sichowie. Z lewej Stefan Dunin – Wąsowicz, spadkobierca majątku.
Przez wiele lat mieszkał wraz z żoną poza granicami kraju. Wrócił w 2001 roku i postanowił odkupić majątek. – Stwierdziliśmy, że nie może tak być, żeby dom rodzinny niszczał – mówi dzisiejszy gospodarz. Od razu przystąpiono do stworzenia koncepcji zagospodarowania i odbudowy budynków.
Głównym celem, jakiemu służy odbudowa jest stworzenie ośrodka wspierającego rozwój kulturalny i gospodarczy regionu. Prace rozpoczęto w 2006 roku.
To jeden z elementów projektu pod nazwą Dom i Biblioteka Sichowska imienia Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
MŁYN DLA ROZWOJU KULTURY W REGIONIE
Powstanie Domu i Biblioteki Sichowskiej ma się stać fundamentem dla rozwoju kultury i twórczości lokalnej. W latach międzywojennych u Radziwiłłów przebywali między innymi Karol Hubert Rostworowski, ksiądz Konstanty Michalski czy Józef Mehoffer, którego szkice portretujące Krzysztofa i Zofię Radziwiłłów zachowały się do dziś.
Zamierzeniem twórców tej idei jest stworzenie miejsca dla działalności twórczej nowych pokoleń. Zachętą do pracy mają być między innymi spotkania literackie i malarskie. Ich kształt nie jest jeszcze wypracowany.
– Życie można poświęcać na różne momenty. Jestem w tym momencie, w którym chciałbym się podzielić z innymi. Mam nadzieję, że nasze pomysły okażą się przydatne. Ekonomicznie ten pomysł musi żyć, ale jednocześnie chcielibyśmy wraz z żoną stworzyć miejsce dla młodych ludzi, którzy chcą rozwijać swoje talenty – mówi potomek Radziwiłłów.
Źródło: kultura.echodnia.eu 01.10.2009r. Marcin Jarosz
Więcej artykułów…
-
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 119 (2022-08-11)
-
Planowane wyłączenia energii elektrycznej - 16-19.08.2022r. - Kłoda, Ruda, Rytwiany, Szczeka (2022-08-10)
-
Ogłoszenie o możliwości zgłaszania uwag do oferty "Rehabilitacja fizyczna człońkiń Stowarzyszenia Amazonek... (2022-08-10)
-
Bezpłatne konsultacje dot. pozyskania dofinansowania z Funduszy Europejskich (2022-08-08)
-
Zapraszamy na Odpust Klasztorny w Pustelni Złotego Lasu (2022-08-08)
-
I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości Gminy Rytwiany (2022-08-04)
-
OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 118 (2022-08-04)
-
Aplikacja zgłoś szkodę rolniczą (2022-08-03)
-
Zestaw narzędzi hydraulicznych dla OSP Kłoda (2022-08-02)
-
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego (2022-07-29)