Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

WARSZAWSKA PROMOCJA GMINY RYTWIANY

WARSZAWSKA  PROMOCJA GMINY RYTWIANY

20 września 2009r. w Warszawie, w jesiennej scenerii przepięknych warszawskich ogrodów Frascati, w Parku im. Rydza Śmigłego, odbył się finał akcji: „Ekologiczna Gmina 2009” przygotowany przez „Radio dla Ciebie” (RDC) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska  i Gospodarki Wodnej. Udział w finale wzięły m. in. gminy z województw: podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego. Gmina Rytwiany była jedyną gminą reprezentującą województwo świętokrzyskie.
W Warszawie  naszą gminę i województwo promowaliśmy wraz  z zespołem obrzędowo – śpiewaczym „ Sichowianie” z Sichowa Małego, prowadzonym przez P.P. Dorotę Karasińską Kozłowską i Gustawa Kozłowskiego.

Na  niezwykle barwnym i ciekawym stoisku promocyjnym Gminy Rytwiany można było zapoznać się  z informacjami dotyczącymi:   położenia , walorów przyrodniczych i turystycznych, zabytków, inwestycji, stopnia pozyskiwania środków unijnych, rozwiązań technicznych w dziedzinie ekologii. Ponadto zwiedzający nasze stoisko mieli możliwość degustacji przepysznych wiejskich wędlin pochodzących z Masarni Barbary i Jerzego Adasia w Sichowie Dużym, warzyw z Gospodarstwa Ogrodniczego Zbigniewa Górniaka z Sichowa Dużego, karpia rytwiańskiego w galarecie oraz smażonego, przygotowanego przez  Irenę Pogorzelską ze Święcicy, pochodzącego  z Gospodarstwa Rybackiego Wacława Szczoczarza w Rytwianach. Niezwykle smaczne były produkty przygotowane przez gospodynie z Gminy Rytwiany, m. in. sery, masło, wiejski chleb ze smalcem i  rozgrzewająca solidnie orzechówka. Można było także skosztować różnorodnych miodów z pasieki oraz owoców    z sadu Piotra Błąka z Osieka.

 Konkursową atmosferę umilały występy zespołów, kapel oraz kabaretów    z gmin, które promowały się podczas imprezy. Nasi „Sichowianie” wywołali żywiołową reakcję publiczności i zebrali  bardzo pozytywne recenzje jurorów. Warszawska  publiczność biła gromkie brawa i śpiewała wraz z zespołem ludowe przeboje.
Podczas finału akcji „Ekologiczna Gmina 2009” odbył się także konkurs na najlepszą potrawę regionalną. Do konkursu zgłosiliśmy rytwiańskiego karpia wędzonego, przygotowanego przez Andrzeja Wójcickiego z Gospodarstwa Rybackiego Wacława Szczoczarza  w Rytwianach.  Rytwiański karp wędzony  zachwycił jurorów i zdobył I miejsce w konkursie! Po sukcesie rytwiańskiego karpia w galarecie, przygotowanego przez Irenę Pogorzelską ze Święcicy w grudniu 2007r. w Kielcach, w  konkursie ogłoszonym przez wojewodę świętokrzyskiego na najlepszą potrawę świąteczną woj. świętokrzyskiego, to kolejne, zasłużone zwycięstwo naszej ryby. Nagrody te potwierdzają fakt, iż rytwiański karp na dobre stał się naszym produktem regionalnym i jednym z symboli naszej gminy. Hodowany w harmonii   z naturalnym środowiskiem i zgodnie z dobrą praktyką rybacką, po raz kolejny został doceniony za doskonałe walory smakowe i dietetyczne.

Finał konkursu, który odbył się w niedzielę 20 września, poprzedziły audycje promujące gminy na antenie Radia dla Ciebie. Archiwalne nagranie   z udziałem m. in. Wójta Gminy Rytwiany Grzegorza Forkasiewicza dostępne jest na stronie Radio Dla Ciebie    http://www.rdc.pl/index.php?/pol/artykuly__1/warto_wiedziec/eko_gmina  lub http://www.rytwiany.com.pl/index.php?newsid=500 .

 Podsumowując nasz wyjazd do Warszawy możemy śmiało powiedzieć, że godnie reprezentowaliśmy nasze województwo. Zwycięstwo w konkursie na potrawę regionalną i olbrzymie zainteresowanie naszym stoiskiem promocyjnym potwierdza  to w pełni.   Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w przygotowaniu naszego stoiska promującego Gminę Rytwiany, zespołowi Sichowianie oraz prowadzącym zespół P.P. Dorocie Karasińskiej Kozłowskiej oraz Gustawowi Kozłowskiemu, a organizatorom akcji za zaproszenie.

Galeria zdjęć: http://rdc.pl/index.php?/pol/multimedia/zdjecia/imprezy_radia_dla_ciebie/imprezy_okolicznosciowe/ekologiczna_gmina_2009
 

A oto prosty przepis na rytwiańskiego karpia wędzonego.

RYTWIAŃSKI KARP WĘDZONY

Karpia oczyścić, opłukać, pokroić na dzwonka ( 2-3 cm), posolić. Wędzić około 4 godzin.

 

 

 

 Nagroda dla rytwiańskiego karpia wędzonego, pochodzącego z Gospodarstwa Rybackiego w Rytwianach którym kieruje Pan Wacław Szczoczarz. Nagroda została zdobyta w konkursie   na najlepszą potrawę regionalną podczas finału akcji "Ekologiczna Gmina 2009" w Warszawie.

 

Stoisko promocyjne Gminy Rytwiany w całej okazałości. 

  Zespół "Sichowianie" z Sichowa Małego oraz pracownicy Urzędu Gminy w Rytwianach.

 

  Zespół "Sichowianie" z Sichowa Małego podczas występu na scenie.

  Wójt Gminy Rytwiany  Grzegorz Forkasiewicz oraz zespół  "Sichowianie" na scenie.

 

 Ogloszenie przez jury wyników konkursu na najlepszą  potrawę regionalną.

 

 

 Degustacja rytwiańskiego karpia wędzonego na stoisku promocyjnym Gminy Rytwiany.

 Jurorzy konkursu na najlepszą potrawę regionalną degustują ze smakiem rytwiańskiego karpia.

 "Sichowianie" tuż po nagraniu audycji  dla Radia Dla Ciebie.

 Stoisko promocyjne Gminy Rytwiany cieszylo się sporym zainteresowaniem mieszkańcow Warszawy.

 Zwiedzający degustowali nasze potrawy regionalne i zapoznawali się z walorami  przyrodniczymi i turystycznymi Gminy Rytwiany.

 Tuż przed rozpoczęciem finału akcji " Ekologiczna Gmina 2009"...

 

Więcej artykułów…