START Gmina Rytwiany Urząd gminy Oferta współpracy Gospodarka Turystyka
CHARAKTERYSTYKA GMINY RYTWIANY
WALORY GMINY RYTWIANY
PUSTELNIA ZŁOTEGO LASU
MIŁOŚĆ NAWET PO ŚMIERCI
TRASY TURYSTYCZNE

turystyka // trasy turystyczne

Rytwiany są znakomitą bazą wypadową do uprawniania różnych form turystycznych: pieszych, rowerowych i samochodowych.

Nasze propozycje to kilkanaście tras krajoznawczych wyprowadzonych z Rytwian.

 • Trasa piesza - 2 dniowa
 • Trasa druga - Szlakiem Kolejki Leśnej
 • Trasa piesza - 2 dniowa

I dzień (nocleg w szkole)
Sichów Duży - Tuklęcz - Czarny Staw - Grobla - Rytwiany Szkoła Podstawowa - łącznie 15 km

II dzień (nocleg w szkole)
Szkoła Podstawowa Rytwiany - Ruiny Zamku - Mogiła z 1863 r. - Klasztor - łącznie 8 km

I DZIEŃ

Sichów Duży - wieś która do 1944 roku była w rękach Radziwiłłów. W pięknym parku, około 3 ha, duże zróżnicowanie gatunków drzew, ruiny dworku - siedziby rodowej Radziwiłłów oraz służby. W tej chwili w podworskim parku mieści się siedziba Zespołu Szkół Rolniczych. Natomiast jest budowana nowa szkoła podstawowa. W starej szkole do dziś mieści się zabytkowa kaplica. W latach okupacji u Radziwiłłów mieszkało wiele osób z Krakowa ukrywając się przed okupantem. Znaleźli też po zwolnieniu z obozu koncentracyjnego bezpieczną przystań profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, także wybitny duchowny i filozof ks. prof. Konstanty Michalski.

Idąc w kierunku Święcicy - mijamy piękna aleję lipową - drzewa przekraczają 100 lat. Po dojściu do Świecicy zbaczamy droga asfaltowa w prawo w kierunku gaju Świecickiego i dalej do Grobli - łącznie 3 km. W Grobli obok leśniczówki skręcamy w lewo i po przejściu około 1 km docieramy do Czarnego Stawu (około 2 ha) oraz skupiska stuletnich modrzewi. Po 2-3 godzinach wracamy do leśniczówki i wzdłuż asfaltu idziemy do Rytwian. Po przejściu 300 m spotykamy młyn na którym widnieją herby byłych właścicieli Pilawa Potockich, a wkoło widzimy stawy (173 ha) budowane w latach trzydziestych. Idąc dalej około 800 m spotykamy po prawej stronie piękny hotel Rytwiany będący obecnie własnością Elektrowni Połaniec. W latach 1927 - 29 książę Artur Radziwiłł przebudował dawny magazyn cukru na pałac., który przeszedł różne adaptacje - obecnie hotel z 40 miejscami noclegowymi o wysokim standardzie. Pałac otacza park założony w latach 30-tych. Obok pałacu usytuowana była ongiś cukrownia słynąca z produkcji cukru wysokiej jakości w całej Europie (istniała od 1855 roku do 1925 roku), ale została spalona przez konkurencję. Naprzeciwko hotelu Rytwiany - w łąkach około 300 m - są budynki stacji po wąskotorowej kolejce - która dowożono buraki do wspomnianej cukrowni. Idąc dalej do centrum Rytwian - po przejściu 300 m po lewej stronie kaplica 1905 roku, która przez długie lata sprawowała funkcję ochronki. Natomiast 50 m dalej jest stara szkoła podstawowa z herbami byłych właścicieli. Po zwiedzeniu wymienionych obiektów idziemy do nowej szkoły (400 m), w której jest nowoczesna sala gimnastyczna.

II DZIEŃ

Po śniadaniu wychodzimy na drogę główną i idziemy w prawo. Po przejściu około 200 m i mostu po prawej stronie mijamy budynki RT Spółka z.o.o - dawnych Zakładów Naprawczych Mechanizacji Rolnictwa, w których od 1919 roku były organizowane warsztaty remontowe dla potrzeb Radziwiłłów. Idąc w lewo tuż za mostem około 400 m widzimy stare budynki gospodarcze, a dalej budynek w którym w roku 1944 przez pewien czas (wrzesień - listopad) mieściła się Kielecka Wojewódzka Rada Narodowa. Po prawej stronie jest gorzelnia słynąca do lat sześćdziesiątych z produkcji dobrej wódki. Po lewej stronie widać ruiny zamku otoczone wiejskim parkiem, którym łączy się z zabudowaniami dworskim. Niestety drewniany dworek podupada. Idąc obok zespołu czworaków - gorzelni - wchodzimy na drogę do klasztoru. Po prawej jest tartak - którego budowę ozpoczęto w 1905 roku, obecnie stanowi własność Nadleśnictwa Staszów, a dalej około 800 m - cegielnie wybudowana na początku tego stulecia, posiadająca duże ilości surowca i niewykorzystane możliwości produkcyjne, wymaga modernizacji. Około 300 m dalej znajduje się mogiła z 1863 roku. Także działalność partyzantów w czasie II wojny światowej świadczy o patriotyzmie ludności tych okolic. Idąc w kierunku klasztoru około 1,5 km mamy wyjątkową okazje podziwiać otaczający nas las, jego skład gatunkowy oraz wiekowe okazy drzew. To w tych lasach kręcone były odcinki serialu filmowego " Czarne Chmury", a w oddali to już budynki słynnego klasztoru Kamedułów - perły architektury.

 • Szlakiem Kolejki Leśnej

  Piesza, 6 godzin około 17 km Rytwiany - Połaniec

       Wąskotorowa kolejka już nie istnieje, ale pozostało torowisko, które może stać się turystycznym szlakiem. Z Rytwian wędrujemy do Sierg - gdzie znajdują się urokliwe stawy o powierzchni ok. 100 ha, lustra wody otoczone lasami,.
       Dalsza wędrówka doprowadza nas do rynku w Połańcu (Plac Uniwersału Połanieckiego). Zwiedzić można kościół parafialny (koniec XIX w. i kaplica XVII w.). Z rynku idziemy ulicą Mielecką na Kopiec Kościuszki - upamiętniający pobyt Tadeusza Kościuszki. Po przejściu ok. 1,5 km trafiamy do starej, nadrzecznej wsi Rybitwy. Następnie wracamy do Rytwian autobusem z dworca PKS. Możemy też dłużej zatrzymać się w Połańcu. Można tu przenocować w hotelu (ul. Ruszczańska 24 tel. 86 56 146), spożyć posiłek (Restauracje "Winnica" ul. Kościuszki 41 "Oaza" ul Kołłątaja 27). Połaniec posiada też atrakcyjną bazę kulturalną i sportowo-rekreacyjną: Centrum Kultury i Sztuki ul. Czarnieckiego 5 (tel. 86 50 917) z kinem, kawiarnią, Galerią Kościuszkowską, Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną ul. Czarnieckiego, Galerię rzeźby Józefa Reguły (Połaniec, Plac Uniwersału Połanieckiego, basen kryty - pływalnię Delfin, ul. Madalińskiego, korty tenisowe ul. Królowej Jadwigi, muszle koncertową. Okolice Połańca są znakomitymi terenami dla wędkarzy (rzeki Wschodnia, Czarna i Wisła), a szczególnie kanał zrzutowy przy elektrowni.

 • Copyright © 2003 by Rytwiany.com.pl