Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
Obrazek - Slider
 
-A A A+

Mieszkańcy gminy Rytwiany z wizytą na farmie wiatrowej

Mieszkańcy gminy Rytwiany z wizytą na farmie wiatrowej

Kilkanaście osób zainteresowanych tematem utworzenia farmy wiatrowej w gminie Rytwiany obejrzało podobną farmę w Łękach Dukielskich.

Wyjazd na Podkarpacie zorganizowała firma Contino Wind Partners z Warszawy, która planuje inwestycję 3 - wiatrakowej farmy na ziemi rytwiańskiej. Mieszkańcy oprócz obejrzenia wiatraków z bliskiej odległości mieli możliwość rozmowy z sołtysem wsi na ten temat. Obejrzeli też prezentację multimedialną przedstawiającą krok po kroku powstawanie farmy w Łękach Dukielskich. Była to dla nich okazja do osobistego zetknięcia z tematem wiatraków oraz wyrobienia sobie opinii na podstawie relacji osób, które mają już takie doświadczenia.

TRZY WIATRAKI W GMINIE RYTWIANY

Gmina Rytwiany została wytypowana, jako jedna z ponad 20 gmin w całej Polsce, na terenie których mogłaby być rozwijana energetyka wiatrowa. W ubiegłym roku firma Contino Wind Group zaproponowała gminie Rytwiany budowę trzech wiatraków na wydzierżawionych od mieszkańców fragmentach terenu. W przypadku budowy planowanej w Rytwianach, turbiny zostałyby ustawione na obszarze oddalonym o 800 do 1100 metrów od zabudowań mieszkalnych. Inwestycja miałaby powstać na terenach Sichowa Małego i Dużego, tuż przy granicy z gruntami sołectwa Tuklęcz.

Cennym źródłem informacji dla uczestników wycieczki były również rozmowy z sołtysem wsi, w której mieszkańcy żyją na co dzień w sąsiedztwie turbin wiatrowych w odległościach 480-900 metrów od zabudowań. Mieszkańcy gminy Rytwiany zadawali bardzo wiele pytań. Pytali między innymi o to, czy wiatraki są słyszalne, czy mieszkańcy zgłaszali, że mają problemy z zasięgiem w telefonach, Internetem, czy odbiorem telewizji. Nie zabrakło także rozmów na temat korzyści finansowych wynikających z inwestycji dla mieszkańców i gminy.

- Taki wyjazd był dla nas dobrą okazją do zobaczenia, jak faktycznie funkcjonują turbiny wiatrowe. Zdają się one rzeczywiście w ogóle nie przeszkadzać. No i to dobry pieniądz dla dzierżawców, jak i dla samej gminy - powiedział jeden z Sichowian.

ZYSK DLA DZIERŻAWCÓW, SOŁECTWA I GMINY

Okazuje się, że inwestycja wiatrakowa mogłaby przynieść mieszkańcom gminy Rytwiany wiele korzyści. Takie informacje podczas wyjazdu padały zarówno z ust sołtysa, jak i reprezentantów firmy Contino. Właściciele terenów, na których mogłyby stanąć wiatraki będą otrzymywać przez 40 lat czynsz dzierżawny. To opłata, jaką przekazuje rolnikom Contino za zgodę na wykorzystanie pod elektrownię wiatrową fragmentu należącego do nich terenu. W Łękach Dukielskich, jak poinformował nas sołtys wsi, taka opłata miesięczna, dla jednego dzierżawcy wynosi 2 tysiące złotych.

Inwestycja nie byłaby obojętna także dla budżetu gminy, bowiem podatek, jaki wpływałby do gminy w Rytwianach mógłby sięgać nawet 300 tysięcy złotych rocznie. Firma korzyści finansowe obiecuje także sołectwom. Rocznie płaciłaby 20 tysięcy na rzecz gminnego funduszu sołeckiego. Te pieniądze miałyby służyć tylko jednemu celowi - poprawie jakości życia mieszkańców. Kuszącą wizją, jaką wycieczkowicze mogli zaobserwować w Łękach, jest remont dróg lokalnych oraz modernizacja sieci energetycznej.

- Najczęściej przeszkadzają wiatraki niewybudowane - stwierdził podczas rozmowy sołtys wsi. Jednak o tym, czy mieszkańcy gminy będą chcieli taką inwestycję zadecydują oni sami. Mariusz Szyszka, reprezentant firmy zapowiedział, że będzie jeszcze niejedna okazja do spotkania i rozmowy z mieszkańcami.

Aktualne informacje dotyczące inwestycji planowanej w Rytwianach znajdują się na stronie www.energiadlarytwian.pl

Źródło: echodnia.eu, Autor: Agnieszka Kuraś

 

Więcej artykułów…