Aktualności
22-12-2014, Odsłon: 152
Z Rytwian na Watykanu
22-12-2014, Odsłon: 44
Zaproszenie na IV sesję Rady Gminy
17-12-2014, Odsłon: 143
Rozkład pracy aptek na terenie powiatu staszowskiego
16-12-2014, Odsłon: 144
Pan „Karp” zakończył trasę w Rytwianach
12-12-2014, Odsłon: 178
Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 81
11-12-2014, Odsłon: 189
Mikołaj odwiedził Szkółkę Piłkarską Baszty Rytwiany
11-12-2014, Odsłon: 159
Zaproszenie na koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego z okazji 33 rocznicy ogłoszenia stanu wojennego w Polsce.
10-12-2014, Odsłon: 145
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, działający przy Urzędzie Gminy Rytwiany, zaprasza na otwarte spotkanie dla mieszkańców Gminy Rytwiany.
Wszystkich: 1630
pokaż wszystkie 

Media o gminie
08-12-2014, Odsłon: 188
Rozstrzygnięto konkurs Nasze Dobre Świętokrzyskie 2014
22-09-2014, Odsłon: 855
Kolejny udany start lekkoatletów z Rytwian, Staszowa i Połańca, tym razem na ważnych zawodach w Łodzi
08-09-2014, Odsłon: 1033
Kościół piłą cięty
02-09-2014, Odsłon: 1018
Archeologiczna sensacja w pustelni
25-07-2014, Odsłon: 1813
Nowa atrakcja w Rytwianach
14-07-2014, Odsłon: 1288
Sukces hodowcy Zbigniewa Adryjana z Kłody. Jego krowa czempionka najlepsza w regionie
Wszystkich: 351
pokaż wszystkie 

Szkoły w gminie
ZSO RYTWIANY
ZPO SICHÓW DUŻY
ZSCKR SICHÓW DUŻY
GIMNAZJUM SICHÓW
PSP STRZEGOM


Vademecum
VADEMECUM TURYSTYCZNE GMINY RYTWIANY
Facebook

Gmina Rytwiany Gmina Rytwiany


Kalendarz
KALENDARZ GMINY RYTWIANY 2014


E-KARTKI Z GMINY RYTWIANY

Gospodarstwo Rybackie Rytwiany

Gospodarstwo agroturystyczne U Gabi - Rytwiany. Jazda konna, Hipoterapia, Sport i Rekreacja, Ogniska

GMINA RYTWIANY ZAPRASZA

Sichów Duży

Plan Rytwian
Mapa miejscowości Rytwiany
Nasza sonda
Z czym najbardziej kojarzą Ci się RYTWIANY?
z Dersławem z Rytwian
z XVII w. Klasztorem Pokamedulskim
z ruinami XVw. zamku obronnego
z Rezerwatem "Dziki Staw"
z "Rytwiańskim Karpiem"
z Hotelem*** Rytwiany
z K.S. "Baszta" Rytwiany
     Wyniki
Strona główna Mapa strony Wyślij e-mail Wyœwietl stronę do druku Subskrybuj kanał RSS
Dziś jest poniedziałek, 22 grudnia 2014 r.Jesteś tutaj: Jednostki i organizacje / Oświata w Gminie Rytwiany

ZESPÓŁ   SZKÓŁ   OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH
IM. JANA PAWŁA II
W   RYTWIANACH

 


ul. Szkolna 9/1,
28-236 Rytwiany
tel: (0-15) 864 75 11
 (0-15) 864 75 12
e-mail: zsorytwiany@wp.pl
strona www: http://zsorytwiany.pl/

Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Rytwianach utworzono na podstawie uchwały nr VIII/45/99 Rady Gminy Rytwiany z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rytwianach oraz w Sichowie Dużym składających się ze szkół podstawowych i gimnazjów. Uchwała weszła w życie 1 września 1999 r.
Uchwałą Nr IV/42/2003 Rady Gminy Rytwiany z dnia 27 lutego 2003 r. włączono do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rytwianach – Publiczne Przedszkole w Rytwianach . Uchwała weszła w życie dnia 1 września 2003 r.

DYREKCJA Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących
w Rytwianach im. Jana Pawła II

Dyrektor ZSO w Rytwianach - mgr. Tadeusz Opala

 

Dyrektor: mgr Tadeusz Opala
Wicedyrektor: mgr Grażyna Miśkiewicz

Oferta edukacyjna


Zespół Szkół Ogólnokształcących w Rytwianach  im.  Jana  Pawła II jest szkołą publiczną. W naszej szkole staramy się uczyć, wychowywać oraz zapewnić uczniom właściwą opiekę i bezpieczeństwo. Kładziemy nacisk na kształcenie wszystkich umiejętności kluczowych określonych podstawą programową kształcenia ogólnego-aby nasi uczniowie czuli się bezpiecznie w życiu szkolnym (na każdym etapie kształcenia) oraz umieli aktywnie, z sukcesem pełnić wszelkie role społeczne. Dbamy o dobrą atmosferę i staramy się zorganizować każdemu dziecku warunki niezbędne do prawidłowego i wszechstronnego rozwoju. Dlatego funkcjonalnie, nowocześnie i estetycznie wyposażamy sale lekcyjne, korytarze szkolne oraz zaplecza opiekuńczo-wychowawcze szkoły. Przygotowujemy uczniów do wypełniania obowiązków społecznych i obywatelskich w oparciu o zasady demokracji, tolerancji, sprawiedliwości, wolności i solidarności. Nasza szkoła cieszy się uznaniem, jest otwarta na problemy środowiska lokalnego i przyjazna dzieciom.
Łącznie zespół liczy 21 oddziałów  do których uczęszcza  513 uczniów,
 3 oddziały przedszkolne – 84 uczniów,
 11 oddziałów szkoła podstawowa- 243 uczniów,
 7 oddziałów gimnazjum  - 186 uczniów.
Każdemu uczniowi zapewniamy pomoc pedagoga szkolnego. Wszyscy chętni mogą jeść obiady w stołówce szkolnej, mogą również dokonać drobnych zakupów w sklepiku na terenie szkoły. Organizujemy wyjazdy integracyjne, zielone szkoły, wyjścia do teatrów i kin, muzeów, na wystawy i koncerty.

PRZEDSZKOLENasze przedszkole pracuje w godzinach od  6.30  do 15.30
Dzieci korzystają z trzech posiłków dziennie: śniadanie , dwudaniowy obiad i podwieczorek.
Przedszkole organizuje swoją  działalność w sposób dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka w kontakcie z rodzicami
i środowiskiem. Staramy się zapewnić opiekę, wychowanie  uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa. Dzieci są traktowane indywidualnie i podmiotowo, przygotowywane do przeżywania sukcesu, ale i radzenia sobie z porażkami.

SZKOŁA PODSTAWOWA


I etap edukacji - kształcenie zintegrowane kl. I - III
Sale lekcyjne klas młodszych to prawdziwe pracownie kształcenia zintegrowanego. Każda z nich wyposażona jest w zestaw stolików i krzesełek, przy których wygodnie pracują uczniowie. Do dyspozycji nauczycieli znajduje się w nich bogaty zbiór pomocy dydaktycznych, dzięki którym zajęcia są ciekawe i atrakcyjne. Każda pracownia posiada własny sprzęt audiowizualny. Sale są kolorowe i wesołe, ich wygląd sprawia, że dzieci czują się tu dobrze i bezpiecznie. Prowadzenie zajęć różnorodnymi metodami i gwarantuje wszechstronny rozwój naszych podopiecznych.


II etap edukacji - nauczanie blokowe kl. IV -VI
Pomieszczenia przeznaczone na sale lekcyjne dla dzieci starszych są wyposażone w nowoczesne środki audiowizualne. Nauczyciele i uczniowie wspólnie dbają o ich estetyczny wygląd. Przygotowują kolorowe dekoracje i wystawki, ukwiecają swoje klasy. W klasowych zapleczach znajdują się bogate zbiory pomocy naukowych i środków dydaktycznych: słowniki, leksykony, encyklopedie. Klasa w której odbywają się zajęcia z bloku przyrodniczego jest wyposażona w laboratorium, co umożliwia nauczycielowi prowadzenie eksperymentów i doświadczeń w czasie lekcji. Szkoła dysponuje także  pracowniami komputerowymi z dostępem do Internetu.  W nauczaniu blokowym nauczyciele pracują metodami aktywnymi. Lekcje odbywają się często w plenerze i przyjmują formę projektu badawczego. Staramy się by nasi uczniowie zdobywali wiedzę samodzielnie, poprzez doświadczenia i własne jej poszukiwanie. Staramy się tak zorganizować proces dydaktyczno - wychowawczy by nasz absolwent był w pełni przygotowany do kontynuacji nauki w gimnazjum i szkole ponadgimnazjalnej.

GIMNAZJUM
Uczniowie naszego gimnazjum czują się bezpieczni i szanowani. Są zachęcani do osiągania wysokiej jakości rozwoju, osiągania sukcesów na miarę swoich możliwości. Na egzaminach gimnazjalnych zawsze osiągają bardzo dobre wyniki.

ZAPLECZE DYDAKTYCZNO- WYCHOWAWCZE

ŚWIETLICA I STOŁÓWKA

Opiekę nad dziećmi znajdującymi się w świetlicy szkolnej sprawują panie:
Ewa Głodowska - kierownik świetlicy
Bożena Lachowska-  nauczyciel
Anna Niekurzak - nauczyciel
Beata   Rajca - nauczyciel
Nasza świetlica zapewnia dzieciom zorganizowaną opiekę wychowawczą, stwarza warunki do nauki, zabawy i rekreacji. Zajmuje trzy pomieszczenia. Sale świetlicowe wyposażone są w nowoczesny sprzęt audiowizualny, w każdej z nim znajduje się komputer, z którego mogą korzystać dzieci. Świetlica pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30-15.00. Na świetlicy dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach plastycznych, technicznych, rekreacyjnych na świeżym powietrzu oraz w spotkaniach z  edukacją regionalną. Uczniowie mogą także w wyznaczonych godzinach spożywać obiad w jadalni szkolnej.

 

BIBLIOTEKANasz księgozbiór zawiera ponad 11 tys. woluminów, księga broszur i podręczników 2 tys. pozycji. Prenumerujemy czasopisma: Biblioteka w Szkole, Głos Nauczycielski, Matematyka,   Wychowanie Komunikacyjne, Młody Technik  , Matematyka w Szkole,  Victor Junior.  Dla uczniów organizowane są zajęcia biblioteczne, mogą oni korzystać także z czytelni gdzie samodzielnie pod kierunkiem bibliotekarzy zdobywają i poszerzają wiedzę. Tutaj też po skończonych zajęciach mogą kulturalnie spędzić czas na lekturze czasopism i książek dla dzieci. Cały czas staramy się tworzyć warunki do zdobywania informacji z różnych źródeł poprzez zapewnienie odpowiedniej, nowoczesnej bazy i ciągłą jej modernizację. Nowoczesna skomputeryzowana biblioteka staje się centrum informacji w szkole i przyciąga czytelników nie tylko do zbiorów multimedialnych, ale także do tych tradycyjnych. Dlatego w tym roku i my rozpoczęliśmy komputeryzacje naszej biblioteki. Jedną z tradycji naszej biblioteki szkolnej jest impreza organizowana dla uczniów klas I w drugim semestrze nauki - "Pasowanie na czytelnika". Działalność biblioteki nie ogranicza się tylko do środowiska szkolnego.  W ramach promowania czytelnictwa biblioteka przygotowuje uczniów do udziału w konkursach czytelniczych, literackich, recytatorskich i interdyscyplinarnych.

 

BAZA ZESPOŁU SZKÓŁ


Kompleks boisk


W  zespole znajdują się następujące pracownie wspólne dla szkoły podstawowej i gimnazjum   :
 3 sale komputerowe
 sala języków obcych
 biblioteka wraz z pracownią i czytelnią multimedialną,
 sala gimnastyczna (z magazynem, pokojem nauczycielskim, z 2 szatniami),
 sala rehabilitacyjna,
 pracownia fizyko-chemiczna ,
 pracownia biologiczna ,
 pracownia matematyczna,
 pracownia języka polskiego,
 pracownia geograficzna,
 pracownia historyczna,
 2 sale świetlicy szkolnej,
 stołówka,

Pracownia językowa


 kuchnia (wspólna   także   dla przedszkola),
 sekretariat szkoły  ,
 kompleks boisk sportowych,
plac zabaw dla przedszkola oraz klas I-III,
 dyrekcja wspólna dla wszystkich placówek,
 pokój nauczycielski dla klas IV-VI i gimnazjum,
 magazyny podręczne przy w/w pracowniach,
 pomieszczenia socjalne dla pracowników obsługi szkoły podstawowej i gimnazjum,

KADRA ZESPOŁU
Do pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej w   Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rytwianach   zostali przyjęci nauczyciele o najwyższych kwalifikacjach. Wielu z nich to doświadczeni wieloletni pedagodzy, stale doskonalący swój warsztat pracy.  Prawie wszyscy legitymują się tytułem magistra, wielu ukończyło studia podyplomowe. Uczą  tu  nauczyciele, dla których

Kadra nauczycielska

zawód i praca są pasją a nie koniecznością, którzy są inicjatorami i promotorami zmian. Zabiegają o sukces każdego dziecka.
W   zespole pracuje 50 nauczycieli, z tego  :
 13 nauczycieli dyplomowanych,
 27 nauczycieli mianowanych,
 6 nauczycieli kontraktowych,
 4 nauczycieli stażystów,
Ponadto 20 pracowników  administracji  i obsługi.

SPORT
Oprócz zapewnienia uczniom odpowiednich warunków do rozwoju umysłowego szkoła dba o edukację fizyczną młodzieży.
W zdrowym ciele, zdrowy duch” – oto jak nasi uczniowie realizują to hasło. 
     
Rok szkolny   2005/06

Mistrzostwa Województwa LZS w   Lidze Lekkoatletycznej 
- I miejsce  w biegu   na 100 m     Magdalena Godzwon

Reprezentacja ZSO Rytwiany na stadionie w Kielcach


- II miejsce  w biegu  na 300m      Joanna Noga
- III  miejsce w biegu na 300 m     Natalia Gozdek
- II miejsce w biegu na 600m       Marta Świątek
- III miejsce w biegu na 600m    Małgorzata Adamczyk
- I miejsce oszczep             &nb sp;     Magdalena Godzwon
- II miejsce  oszczep             &nb sp;  Ola Lachowska
- I miejsce kula                       Ola Lachowska
- II miejsce kula                       Małgorzata Woś
- I miejsce sztafeta             Anna Reczko, Joanna Noga, Natalia Gozdek, Magdalena Godzwon

Mistrzostwa Województwa LZS w biegach przełajowych o Memoriał Zdzisława Stawiarza
- I miejsce w biegu na 1000m   Daria Lachowska
- II miejsce w biegu na 1000m  Karolina Antosiak

Mistrzostwa Województwa w drużynowej Lidze Lekkoatletycznej
- II miejsce drużyna gimnazjum

Mistrzostwa  Województwa w sztafetowych biegach przełajowych
- I miejsce  drużyna gimnazjum

Mistrzostwa Województwa w biegu na dystansie 1500m
- I miejsce       Piotr Woś

Wojewódzkie zawody w biegu na 60m
- I miejsce       Piotr Woś

 

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA
W SICHOWIE DUŻYM

Sichów Duży 88
28-236  Rytwiany
tel. (0 15) 864 73 24

W 1997 r. oddano do użytku budynek nowej szkoły w Sichowie Dużym, w którym obecnie mieści się Szkoła Podstawowa. Ten nowoczesny obiekt posiada 10 sal dydaktycznych, w tym pracownie fizyczno - chemiczną i komputerową z ilością 10 stanowisk z dostępem do internetu.
Działalność dydaktyczno - wychowawcza szkoły przebiega na wysokim poziomie. Zatrudniani nauczyciele uczą zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.Praca wychowawczo - opiekuńcza opiera się na licznych zajęciach pozalekcyjnych w kołach artystycznych, przedmiotowych i sportowych.
Uczniowie prezentują swoją wiedzę i dorobek w konkursach przedmiotowych, przeglądach, festiwalach, uzyskując znaczące pozycje, a tym samym przynoszą chlubę i popularność szkole i środowisku.

Dyrektor - mgr Dorota Karasińska   Kozłowska


Dominującą sferą życia szkoły jest ścisła i trwała współpraca ze środowiskiem oraz grupami zawodowymi jak: Straż Pożarna, Policja, Lasy Państwowe, Służba Zdrowia.
Aktywność oraz twórcza działalność uczniów i nauczycieli sprawia, że szkoła znana jest nie tylko na terenie gminy, powiatu, województwa ale i na szczeblu ogólnopolskim.

INFORMACJA O SZKOLE:
Liczba uczniów w szkole – 127
klasa 0 – 15
klasa I – 11
klasa II – 21
klasa III – 20
klasa IV – 14
klasa V – 21
klasa VI – 25
Liczba oddziałów – 7
Liczba uczniów dowożonych – 74
Liczba zatrudnionych pracowników administracji i obsługi - 7
Liczba zatrudnionych nauczycieli w roku szkolnym 2005/06 – 14
w tym:
- pełnozatrudnionych – 11
- niepełnozatrudnionych – 3
Liczba etatów – 12,94
Zatrudnienie według stopnia awansu zawodowego:
nauczyciele dyplomowani – 5
nauczyciele mianowani – 8
nauczyciele kontraktowi – 1
Średnia ocen rocznych:
rok szkolny 2002/03 – 4,19
rok szkolny 2003/04 – 4,28
rok szkolny 2004/05 – 4,20
Średnia ze sprawdzianu:
Rok szkolny 2002/2003 – 25,73
Rok szkolny 2003/2004 – 23,73
Rok szkolny 2004/2005 – 27,55

Wyróżnienia uczniów:

Pracownia komputerowa


Rok szkolny 2002/2003
1.Nagroda Wójta dla ucznia z największą średnią ocen
2.Statuetka -Super Absolwent dla ucznia wyróżniającego się nauką i postawą w ciągu 6 letniego cyklu kształcenia
3.Statuetki- Najlepszy absolwent dla uczniów ze średnią 4,75 i więcej – 9
Rok szkolny 2003/2004
4.Nagroda Wójta dla ucznia z największą średnią ocen
5.Statuetka -Super Absolwent dla ucznia wyróżniającego się nauką i postawą w ciągu 6 letniego cyklu kształcenia
6.Statuetki- Najlepszy absolwent dla uczniów ze średnią 4,75 i więcej – 11
Rok szkolny 2004/2005
7.Nagroda Wójta dla ucznia z największą średnią ocen
8.Statuetka -Super Absolwent dla ucznia wyróżniającego się nauką i postawą w ciągu 6 letniego cyklu kształcenia
9.Statuetki- Najlepszy absolwent dla uczniów ze średnią 4,75 i więcej - 4
Ilość programów nauczania w roku szkolnym 2005/06 - 23
Baza szkoły:
sale lekcyjne – 6
pracownie komputerowe – 2
pracownie przyrodnicze – 1
stołówka szkolna z zapleczem – 1
świetlica – 1
sala rehabilitacyjno – sportowa – 1
boisko wielofunkcyjne – 1

Osiągnięcia:

Konkursy
Rok szkolny 2002/2003:
 IX Festiwal Kultury Szkół w Staszowie,
 Turniej Wiedzy Pożarniczej w Rytwianach,
 Zawody piłki nożnej „Coca – Cola, 2003”
 Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym w Rytwianach,
 III Sesja Młodzieżowa Rady Gminy w Rytwianach,
 „Żyj zdrowo i Bezpiecznie” w Strzegomiu,
 Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2003,
 X Jubileuszowy Konkurs czasopism szkolnych,
 IV Konkurs ortograficzny organizowany przez Powiatowych Doradców Metodycznych w Staszowie dla klas II-III,
 Konkurs o tematyce klasztoru w Rytwinach, organizowany przez Diecezjalny Ośrodek Kultury i Edukacji „Źródło”,
 V Wojewódzkie Masowe Biegi Przełajowe Zrzeszenia LZS o memoriał Zdzisława Stawiarza,
 Mistrzostwa Powiatu w piłce nożnej halowej,
Rok szkolny 2003/2004:
 Przegląd dorobku artystycznego przedszkolaki powiatu staszowskiego pod nazwą „Przedszkoliada 2004”,
 „Strażak ratownik w akcji”,
 „Bezpieczny pobyt nad wodą”,
 Gminne i powiatowe eliminacje konkursów ortograficznych,

Jasełka w PSP Sichów


 Konkurs Biblioteczny,
 Międzyszkolny konkurs matematyczny „Przez rozrywkę do wiedzy” przygotowany przez PSP Sichów,
 Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2004,
 IV edycja Młodzieżowej Sesji Rady Gminy w Sichowie „Oświata wczoraj i dziś”przygotowana przez PSP Sichów,
 X Festiwal Kultury Szkół w SOK,
 Przegląd Jasełek i Widowisk Bożonarodzeniowych,
Rok szkolny 2004/2005:
 Humanistyczny Konkurs Przedmiotowy etap powiatowy
 Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „FOX”,
 Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „EKO-PLANETA”
 Ogólnopolski Konkurs „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego”
 Turniej Minipiłki Nożnej – etap powiatowy,
 Zawody sportowe w dniu dziecka biegi na 1000 i 15000m,
 Szkolny Konkurs Plastyczny „Święto Drzewa” w kategorii 0-III,
 Międzynarodowy konkurs twórczości dzieci i młodzieży „Dziecko i pies”, „Pies przyjacielem człowieka” kategoria 0-III
 Konkurs plastyczny „Woda darem natury” kategoria 0-VI,
 Konkurs plastyczny „Woda ,bezpieczeństwo i ja”w kategoriach 0-III, 0-VI,
 Szkolny konkurs „Najpiękniejszy Stroik Świąteczny”
 Szkolny Profilaktyczny Konkurs Plastyczny „Precz nałogom, narkomanii, alkoholizmowi, nikotynie i innym używkom”,
 Konkurs plastyczny „Bądź przezorny na drodze”.
 Konkurs poetycki „Strofy o lecie”,
 XI Festiwal Kultury Szkół w SOK Przegląd dorobku artystycznego przedszkolaki powiatu staszowskiego pod nazwą „Przedszkoliada 2004”,
 Międzyszkolny konkurs matematyczny „Przez rozrywkę do wiedzy” przygotowany przez PSP Rytwiany,
 Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur 2005,
 V edycja Młodzieżowej Sesji Rady Gminy w Strzegomiu

IMPREZY ŚRODOWISKOWE I MIĘDZYSZKOLNE

Rok szkolny 2002/2003
 Jubileusz 5-lecia szkoły,
 IX Przegląd Piosenki Religijnej w Gorzycach- występ zespołu „Stokrotki”
 Wigilia Środowiskowa- Spektakl Bożonarodzeniowy
 Tradycje szkolne  z udziałem rodziców :
              &n bsp;     „Wybory Damy i Rycerza Szkoły 2003”,
 „Słowem i piosenką wyrażamy  wdzięczność naszym Mamom”
  koncert środowiskowy z okazji Dnia Matki,
 Gminny Dzień Dziecka w Rytwieńskim Klasztorze- występ zespołów tanecznych z PSP Sichów,
 „Dzień Strażaka” w programie inscenizacja „Jak Wojtek został strażakiem?” – wywiad z zaproszonymi strażakami.

Rok szkolny 2003/2004:
 Dzień Edukacji Narodowej programie spektakl „Naszym Nauczycielom..” i konkurs plastyczny „Mój

Dzień Nauczyciela

ulubiony Nauczyciel w karykaturze” ,
 Wieczernica środowiskowa poświęcona 85 rocznicy odzyskania niepodległości- montaż muzyczno słowny „ZE ZGLISZCZ POWSTANIE…”
 Wigilia Środowiskowa
 Przegląd jasełek Bożonarodzeniowych w Staszowskim Domu Kultury, ”Do Betlejem nie jest tak daleko”
 40-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Święcicy
 W ramach programu „Wici Przyjaźni „ spotkanie integracyjne „Matematyka w plenerze” szkoły PSP Sichów - PSP Strzegom
 II edycja Dnia Dziedzictwa Kulturowego w Regionie „Staropolski Obrzęd Weselny – Jedzie , Jedzie Wesele” 

Rok szkolny 2004/2005:
 Dożynki Gminne 2004 Sichów Duży,
 Dzień Edukacji Narodowej-„..żeby innych zapalać trzeba samemu płonąć..

Wycieczka do Czernicy


 ”Wigilia Środowiskowa”- jasełka „W Judzkiej Krainie”
 Wiosenna Zabawa Taneczna w programie „Wybory Damy i Rycerza Szkoły 2005”,
 Biesiada w eremie – klasztorna majówka w Rytwianach.
 Gminne obchody Dnia Dziecka w Rytwianach,
 Święto Policji – w programie występ zespołu teatralnego z PSP Sichów

Rok szkolny 2005/2006
 Dożynki Gminne 2005 w Rytwianach - występy kabaretu „Sichośmieszek”,
 Dzień Edukacji Narodowej- spotkanie z władzami Gminy Rytwiany – w programie ordery uśmiechu dla  nauczycieli
 Wigilia Środowiskowa 2005 w programie spektakl „Dziecię się nam narodziło”

PUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W STRZEGOMIU

szkoła  dziś


ul. Wacława Dąbrówki 3
28-221 Osiek
tel: (0-15) 864 53 51

Dyrektor  PSP w Strzegomiu – Kazimiera Krala

Budynek szkoły liczy sobie 80 lat, w latach 1985-1990 została dobudowana nowa część w z zapleczem sanitarnym, małą  salą gimnastyczną, szatnią i kotłownią CO. Wnętrze budynku przetrwało w niezmienionej postaci, do roku 2004, kiedy to, już w trakcie roku szkolnego 2003/2004 rozpoczęła się wymiana okien oraz remont elewacji. W czasie wakacji przeprowadzony został dalszy remont. Wymienione zostały drzwi i wszystkie podłogi, odmalowane sale lekcyjne korytarze. „ Remont ten przysporzył wiele dodatkowej pracy pani dyrektor Kazimierze Krali, nauczycielom i wszystkim pracownikom, spowodował wiele utrudnień w organizacji roku szkolnego. Zarówno pani dyrektor Kazimiera Krala, jak również wszyscy nauczyciele tej szkoły poświęcili wiele czasu z należnego im urlopu na prace porządkowe. Duży wkład pracy wnieśli rodzice uczniów” – cyt. z wypowiedzi Wójta Grzegorza Forkasiewicza podczas oddania do użytku budynku szkoły po remoncie.  W dniu 1 września 2004 r.

szkoła dawniej

uczniowie rozpoczęli naukę w odnowionej szkole. Oddano do użytku także nowoczesną pracownię internetową. W szkole pracuje wysoko wykwalifikowana kadra ich kwalifikacje są zgodne z nauczanym przedmiotem. 85% nauczycieli pracujących w PSP w Strzegomiu ma ukończone dwa kierunki. W miarę posiadanych warunków lokalnych szkoła prowadzi dożywianie tj. drugie śniadanie i herbatę.

Informacja o szkole:
Liczba uczniów – 108
Liczba oddziałów – 7
Liczba zatrudnionych nauczycieli w roku 2005/2006
w tym:
- pełnozatrudnionych –  9
- niepełnozatrudnionych –  4
Liczba etatów –  12,20
Zatrudnienie według stopnia awansu zawodowego:
nauczyciele dyplomowani – 8

 

wyremontowane wnętrza szkoły


nauczyciele mianowani –  2
nauczyciele kontraktowi – 1
nauczyciele stażyści – 2
Średnia ze sprawdzianu:
2002/2003  -  27,4
2003/2004  -  27,63
2004/2005  -  29,4
Średnia ocen rocznych:
2002/2003  -  3,6
2003/2004  - 3,63
2004/2005  -  3,9
Baza szkoły:
Sale lekcyjne – 6
Biblioteka szkolna
Mała sala gimnastyczna
Pracownie komputerowe – 2
Siłownia z salą rehabilitacyjną
Kuchnia z jadalnią

Działalność szkoły:
 
Imprezy środowiskowe i międzyszkolne:
- Dni Runa Leśnego

nowoczesna pracownia komputerowa


- Dożynki Parafialne i Gminne
- Dzień Niepodległości
- Jasełka
- Dzień Babci i Dziadka
- Przywitanie Wiosny
- Dzień Mamy i Taty
- Festiwal Piosenki Angielskiej
- Dzień Dziecka

Organizacje i koła zainteresowań:
- Samorząd Uczniowski
- Polski Czerwony Krzyż
- Koło Polonistyczne
- Koło Matematyczne
- Koło Historyczne
- Koło Miłośników Języka Rosyjskiego
- Koło Regionalne
- Koło Ekologiczne „Ekoludek”
- Koło SKTK
- Szkolny Klub Sportowy

Szkolny Klub Sportowy
Z uwagi na małą ilość uczniów w naszej szkole, nie jesteśmy w stanie brać udziału w niektórych zawodach, głównie drużynowych, gdzie wymagany jest start większej liczby zawodników. Wobec tego koncentrujemy się, oprócz treningów, na rozgrywaniu sprawdzianów i zawodów wewnątrzszkolnych.W zawodach , w których braliśmy udział, a były to Powiatowe Biegi Przełajowe w Połańcu najwyższe lokaty indywidualnie zajęli: III – miejsce S. Kwiecień, IV- miejsce N. Makuła. Drużynowo zajęliśmy IV i V miejsca.

Konkursy przedmiotowe
4 października 2005r. zostały przeprowadzone wewnątrzszkolne eliminacje III Konkursu Matematyczno- Przyrodniczego. Wzięło w nim udział trzech uczniów z klasy VI. Dwoje z nich  pomyślnie przeszło przez szczebel szkolny. Aleksandra Dzieciuch i Łukasz Filak, bo o nich mowa, reprezentowała naszą szkołę w następnym etapie 9 listopada w Sichowie. W ramach III Konkursu Humanistycznego odbyły się wewnątrzszkolne eliminacje. Do I etapu zakwalifikowało się dwoje uczniów – A. Dzieciuch i Ł. Filak. Eliminacje gminne, które obydwoje przeszli pomyślnie, odbyły się 27 października 2005r. W grudniu na szczeblu powiatowym pisali wypowiedź na jeden z pięciu wybranych tematów.

Adopcja serca
Ważnym wydarzeniem stał się udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji „Adopcja serca”. Wspólnie z rodzicami i radą pedagogiczną podjęliśmy decyzję, że będziemy wspomagać edukację biednych afrykańskich dzieci. Nawiązaliśmy kontakt z Sekretariatem Misyjnym w Katowicach i  staliśmy się „rodzicami chrzestnymi” Dumophia Chanel – chłopca pochodzącego z afrykańskiej wioski, położonej w Republice Środkowoafrykańskiej. Jesteśmy dumni, że dzięki nam Dumophia będzie mógł chodzić do szkoły i uczyć się. Będziemy śledzić jego edukację przez 6 lat.

Samorząd Uczniowski informuje
„Samorząd jest to praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają… Żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał… Żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności… To nie tylko praca, ale i walka… W obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości… „

Nasza biblioteka
Nie pozostając obojętnym na interesującą ogólnopolską akcję czytania dzieciom, opracowaliśmy dla naszej placówki program „Cała szkoła czyta dzieciom”. Podjęliśmy się czytania na głos raz w tygodniu fragmentu wybranej książki w dwóch grupach wiekowych – 0-III, IV-VI. Odzwierciedleniem prowadzonej przez nas akcji są prace uczniów w postaci ilustracji, dzienników lektur, autorefleksji oraz fotek. Zauważyliśmy duże zainteresowanie ze strony dzieci. Akcję popierają niektórzy rodzice, poświęcający dzieciom czas na głośne czytanie.Poprzez wspólne czytanie nawiązujemy głęboką, emocjonalną więź. Czytanie uczy pokojowych zachowań, rozwija wrażliwość. Czytanie jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.

"Konkurs pięknego czytania"


A oto refleksje uczniów po wysłuchaniu fragmentów książek „(…) słuchając tego fragmentu, odczuwałam radość, że na rodak jako papież przemawiał do mieszkańców Ameryki Łacińskiej.” (J. Seremak kl. V), „(…) oczywiście ja wierzę w Świętego Mikołaja i nie jest to ważne czy mi coś przyniesie czy nie, chociaż cieszy mnie każdy upominek otrzymany od niego „(A. Adamczyk kl. VI), „Pani przeczytała nam bajkę, która bardzo mi się podobała, tytuł jej „Jarzębinka” (W. Dzieciuch kl. II), „Akcja czytania na głos w naszej szkole jest kontynuowana i bardzo mi się podoba. Jest to bardzo pouczające. Wszystkie dzieci spotykają się i słuchają czytanego fragmentu. Wszystkie przeczytane dotychczas urywki były bardzo ciekawe i mogliśmy się z nich wiele nauczyć” (I. Gawłowicz kl. V)
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych obchodzony jest na świecie po raz siódmy. W roku 2005 termin przypadł na 24 X. W tym dniu zorganizowano w naszej szkole wizytę prawdziwej księgarni (ze zbiorami przybyły panie ze staszowskiej księgarni). Była to wielka atrakcja dla uczniów. Każdy mógł zakupić książkę, która go zainteresowała i wzbogacić domową bibliotekę.
Czytelnictwo propagujemy poprzez organizację konkursów czytelniczych.  W formie zabawy poprzez udział w konkursach czytelniczych uczniowie mają możliwość zaprezentowania własnych pomysłów i zainteresowań, wykazania się uzdolnieniami.
Uczniowie klas II i III uczestniczyli konkursie „Piękne czytanie”. Mistrzami jesieni zostały uczennice: A. Adamczyk i P. Seremak. Odbędą się kolejne edycje o tytuł mistrza zimy, wiosny. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe. Każdy uczestnik konkursu wykonał kartkę świąteczną i napisał życzenia skierowane do wszystkich ludzi świata. Życzenia zostały odczytane podczas jasełek szkolnych, a najpiękniejsze kartki znalazły się na wystawie w Urzędzie Gminy w Rytwianach. Zwycięzcami zostały uczennice: A. Nieckarz kl. IV, J. Seremak kl. V, A. Adamczyk kl. V.
Oto życzenia zwycięzcy: „Składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Życzę, aby spełniły się wszystkie marzenia. Aby wszyscy ludzie dzieci pokochali i nigdy im krzywdy nie wyrządzali. Aby uśmiech gościł na każdej twarzy, wtedy Boże Dziecię łaskami nas obdarzy. By pokój panował na całym świecie, przecież każdy wie, że bardzo tego chcecie”(A. Adamczyk kl. VI)

NIEPUBLICZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W KŁODZIE [1]
Kłoda 17
28-236 Rytwiany
tel. 015 864 75 13

Szkoła Podstawowa w Kłodzie istnieje już 5 lat. Prowadzona jest przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Kłoda. Obejmuje programem nauczania dzieci w klasach 0 - III. Obecnie uczy się w szkole 24 uczniów. W szkole pracuje dwóch 

 

 

Podczas zajęć

nauczycieli na pełny etat i jeden nauczyciel na umowę zlecenie. Istotne są formy edukacji dzieci. Niewiele szkół może się pochwalić tak bogatą ofertą bezpłatnych zajęć dodatkowych skierowaną do             maluchów czy też (ze względu na małą liczbę uczniów) prawie indywidualnym tokiem nauczania. Szkoła jest głównym ośrodkiem życia kulturalnego na wsi. W trakcie roku szkolnego organizujemy liczne imprezy i uroczystości o różnym charakterze. Tradycją stały się już jasełka, Święto Pieczonego Ziemniaka i inne. Uczniowie aktywnie i z dużym powodzeniem uczestniczą w organizowanych przez różne instytucje konkursach.

 [1] - Szkoła zakończyła działalność w roku 2007.

 

NIEPUBLICZNE GIMNAZJUM W SICHOWIE DUŻYM
Sichów Duży 89
28-236 Rytwiany
e-mail: gimnpub@interklasa.pl
http://gimnp.superszkolna.pl/
tel.: (0-15) 824-28-82

Dyrekcja:
Dyrektor: Anna Durlej
Z-ca dyrektora: Maria Palkowska


Gimnazjum w Sichowie Dużym zostało założone trzy  lata temu [2] i jest prowadzone przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Sichów Duży i Okolic. Mieści się w budynku Zespołu Szkół Rolniczych, który jest położony w poradziwiłłowskim parku. Uczniowie mają organizowane atrakcje np. tradycją już jest czerwcowa wycieczka, na którą udają się wszyscy uczniowie. Byliśmy już w Bieszczadach, na Szlaku Piastowskim i w Rabce. Szkoła może się pochwalić wysoką klasą wyposażenia, ponieważ mamy dwie sale komputerowe oraz skomputeryzowaną bibliotekę.

[2] - powstało w 2001 roku

Samorząd szkolny

1. Przewodniczący- Agnieszka Sadowska
2. Z-ca przewodniczącego- Damian Czerwiec
3. Skarbnik- Kacper Mazur
4. Sekretarz- Michał Sojda

Nauczyciele:

Teresa Adamczyk
Justyna Bilska
Lidia Albiniak
Danuta Giemlewicz
Agnieszka Brudkiewicz
Dorota Karasińska - Kozłowska
Dorota Karaś
ks.Grzegorz Golec
Michał Lalewicz
Anna Łabęcka
Bronisław Madej
Marzena Mazur
Piotr Mazur
Joanna Pietras
Beata Sadowska
Jolanta Słota
Halina Żmudzińska

Egzamin gimnazjalny.

Egzamin gimnazjalny


W dniach 26 i 27 kwietnia w gimnazjach na terenie całej Polski odbywały się egzaminy podsumowujące trzy lata nauki gimnazjalistów. O godzinie 9 00 nastąpiła chwila prawdy dla każdego z nas. Były obawy, co mogli wymyślić egzaminatorzy... będzie trudny, łatwy... a jak nie zdamy? Można powiedzieć, że było dużo stresu, chyba każdemu w jakimś stopniu zależało, żeby wypaść jak najlepiej, bo to właśnie wyniki z egzaminu decydują w większej mierze o tym do jakiej ze szkół się dostaniemy, raczej do jakiej klasy. Uczniowie, którzy zbytnio się nie przykładali do nauki nie mieli zbyt lekkiego zadania, ale dla przeciętnego ucznia test humanistyczny nie był taki trudny w porównaniu z egzaminami próbnymi, na których to nie wypadaliśmy najlepiej, a nauczyciele rozkładali po prostu ręce stwierdzając, że jesteśmy nieukami i musimy się wziąć za siebie. Natomiast test matematyczny... tu było trochę gorzej. Jakoś się nam wyniki nie zgadzały ;). Każdy miał inną wersję... pozostaję, więc pytanie, kto miał ten dobry... Teraz już po egzaminach IIIG musi się tylko starać o dobre oceny. Wystarczy tylko czekać na wyniki, które mają nadejść po 15 czerwca. Czyli jak na razie to my mamy spokój... za to przed młodszymi klasami stoi próg egzaminu.

 

ZESPÓŁ SZKÓŁ ROLNICZYCH W SICHOWIE DUŻYM
Sichów Duży 89
28-236 Rytwiany
tel/fax: (0-15) 864-73-22(23)
sichow@poczta.onet.pl
http://zsrsichow.strefa.pl

Dyrektor Szkoły: mgr Anna Durlej
Zastępca Dyrektora: mgr Maria Palkowska

CHARAKTERYSTYKA KIERUNKÓW KSZTAŁCENIA
SZKOŁY DLA MŁODZIEŻY

TECHNIKUM 4-LETNIE
Podbudowa: gimnazjum

Zawód: technik żywienia i gospodarstwa domowego
Kształcąc się w tym zawodzie zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:
§ żywienia człowieka, przygotowania potraw i organizacji imprez okolicznościowych oraz cateringu,
§ technologii gastronomicznej z obsługą konsumenta,
§ organizacji, urządzania i wyposażenia zakładów gastronomicznych oraz gospodarstw domowych,
§ marketingu i zarządzania firmą gastronomiczno-turystyczną,
§ prowadzenia rozliczeń finansowych w firmie gastronomiczno-turystycznej, przygotowanie biznesplanu i wniosku o środki finansowe z Unii Europejskiej na działalność m.in. gastronomiczną i agroturystyczną,
§ obsługi profesjonalnych programów komputerowych wykorzystaniem zasobów Internetu,
§ sprawnego posługiwania się językiem obcym, w tym zawodowym.

Kształcenie zawodowe będziesz realizował w:
bazie dydaktycznej szkoły, którą stanowi pracownia żywienia, wyposażona w urządzenia i sprzęt kuchenny,
zakładach gastronomicznych (restauracje, bary itp.),
szkołach i zagranicznych firmach gastronomicznych (Francja) współpracujących z naszą szkołą w ramach programu Leonardo da Vinci.

Korzyści wynikające z ukończenia szkoły:
zdobędziesz maturę i ciekawy zawód technika żywienia i gospodarstwa domowego,
będziesz mógł prowadzić własną działalność gastronomiczno-turystyczną oraz gospodarstwo agroturystyczne,
znajdziesz zatrudnienie na różnych stanowiskach pracy w zakładach gastronomicznych (kucharz, kelner, barman),
zdobędziesz kwalifikacje umożliwiające otrzymanie środków finansowych Unii Europejskiej (m.in. na

Sala językowa

zakup ziemi, rozwój małej gastronomii, prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego),
nawiążesz kontakty z partnerami zagranicznymi, które mogą zaowocować możliwością zatrudnienia.

Zawód: technik agrobiznesu
Kształcąc się w tym zawodzie zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:
§ zarządzania firmą i marketingu w agrobiznesie,
§ handlu produktami rolno-spożywczymi,
§ przetwórstwa spożywczego i produkcji surowców żywnościowych (uprawa roślin, hodowla zwierząt, nowoczesne technologie produkcji z uwzględnieniem rolnictwa ekologicznego),
§ przygotowania biznesplanu i wniosku o środki finansowe z Unii Europejskiej,
§ prowadzenia rozliczeń finansowych w firmie z uwzględnieniem zunifikowanej rachunkowości rolnej,
§ prawa cywilnego i gospodarczego,
§ obsługi profesjonalnych programów komputerowych w agrobiznesie z wykorzystaniem zasobów Internetu,
§ sprawnego posługiwania się językiem obcym, w tym zawodowym (język obcy agrobiznesie).

Kształcenie zawodowe będziesz realizował w:
§ firmach agrobiznesie,
§ bankach spółdzielczych,
§ zakładach usługowo-handlowych i przetwórstwa rolno-spożywczego,
§ firmach zagranicznych (Francja, Portugalia) współpracujących ze szkołą w ramach programu Leonardo da Vinci.

Korzyści wynikające z ukończenia szkoły:
§ zdobędziesz maturę, a jednocześnie przyszłościowy zawód technika agrobiznesu,
§ uzyskasz uprawnienia rolnicze umożliwiające zakup ziemi, jej dziedziczenie oraz korzystanie ze środków finansowych Unii Europejskiej,
§ będziesz mógł prowadzić produkcję, firmę oraz zdobyć zatrudnienie w przedsiębiorstwach obsługujących rolnictwo i funkcjonujących na obszarach wiejskich,
§ nawiążesz kontakty z partnerami zagranicznymi, które mogą zaowocować możliwością zatrudnienia.

Zawód: technik mechanizacji rolnictwa
Kształcąc się w tym zawodzie zdobędziesz wiedzę i umiejętności z zakresu:
§ podstaw techniki,
§ eksploatacji, obsługi i naprawy maszyn i pojazdów rolniczych,
§ marketingu i zarządzania firmą,
§ przygotowania biznesplanu i wniosku o środki finansowe z Unii Europejskiej,
§ obsługi i pracy ciągnikiem rolniczym, maszynami rolniczymi, kombajnem zbożowym,
§ obsługi profesjonalnych programów komputerowych wykorzystaniem zasobów Internetu,
§ sprawnego posługiwania się językiem obcym, w tym zawodowym.

Kształcenie zawodowe będziesz realizował w:
warsztatach szkolnych,
gospodarstwach rolnych w kraju,
gospodarstwach zagranicznych (Francja, Portugalia) współpracujących ze szkołą w ramach programu Leonardo da Vinci.

Korzyści wynikające z ukończenia szkoły:
zdobędziesz maturę i zawód technika mechanizacji rolnictwa,
uzyskasz uprawnienia rolnicze umożliwiające zakup ziemi, jej dziedziczenie oraz korzystanie ze środków finansowych Unii Europejskiej,
będziesz mógł podjąć własną działalność gospodarczą oraz zdobyć zatrudnienie w przedsiębiorstwach obsługujących rolnictwo,
nawiążesz kontakty z partnerami zagranicznymi, które mogą zaowocować możliwością zatrudnienia.

Menu
Galeria zdjęć
Otwarcie filii GOK w Sydzynie

Wybory samorządowe 2014 BIP ESP Ogłoszenia przetargów Gospodarka Odpadami Fundusz spójności Gmina Rytwiany uczestniczy w projekcie e-Świętokrzyskie Kalendarz Imprez Plenerowych NOWY NUMER GAZETY RYTWIAŃSKIEJ Witryna Wiejska Kalendarz Imprez Plenerowych Pustelnia Złotego Lasu Lokalna Grupa Działania - Dorzecze Wisły Lokalna Grupa Rybacka - Świętokrzyski Karp Dom i Biblioteka Sichowska Biblioteka Publiczna w Rytwianach Gminne Centrum Kultury w Rytwianach Klub Sportowy Baszta Rytwiany Lokalny Program Grantowy dla Młodzieży - Mania Działania Kieleckie Centrum Kultury Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego rywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego rywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Świętokrzyskie Centrum Onkologii WKU Sandomierz

Osób online: 17.

statystyka

  Copyright © 2006-2014 Gmina Rytwiany | KONTAKT/DANE ADRESOWE | Lokalizacja na mapie | Foto | Filmy | Webmaster | Login
  Adres: http://www.rytwiany.com.pl/index.php?id=195 | CSS and XHTML | www.rytwiany.com.pl